From now on you can download videos from our website
If you would also like to subscribe to the newsletter and receive our latest updates, click on the button below.
Enter the email address you registered with and we will send you a code to reset your password.
Didn't receive a code? Send new Code
The password must be at least 12 characters long, no spaces, include upper/lowercase letters, numbers and symbols.
Click the button to return to the page you were on and log in with your new password.
Експерти і офіційні особи з Росії і країн – членів НАТО 27 і 28 жовтня обговорили роль ядерних сил в національних доктринах і стратегіях ядерних держав і Стратегічній концепції НАТО під час дводенного семінару, організованого Радою НАТО-Росія (РНР) в Школі НАТО в Обераммергау, Німеччина.
«Низка важливих подій, пов’язаних з доктриною і стратегією ядерної зброї, відбулася з часу, коли експерти з ядерних питань збиралися в Осло в 2009 році під егідою Ради НАТО-Росія. Ці події створюють контекст і зміст наших дискусій і обмінів думками протягом наступних двох днів», – заявив Фред Фредеріксон, керівник Ядерної політики НАТО і головуючий на семінарі, в своєму вступному слові.
Спочатку, у квітні 2010 року, було опубліковано Огляд ядерних сил США. Потім, у листопаді 2010 року, Франція і Велика Британія домовилися поглибити військове співробітництво, в тому числі у сфері ядерних технологій і будівництва нового спільного об’єкту.
Третьою подією стала нова Стратегічна концепція НАТО, ухвалена в листопаді 2010 року, яка зобов’язує Альянс створювати умови для світу без ядерної зброї, але підтверджує, що доки в світі існує ядерна зброя, НАТО залишатиметься ядерним альянсом. Відповідно, зараз НАТО проводить Огляд сил стримування і оборони для визначення належної комбінації ядерних, звичайних і протиракетних сил. Паралельно з цим Альянс продовжує працювати над контролем над озброєннями, роззброєнням і нерозповсюдженням.
І нарешті, США і Росія в лютому 2011 року підписали новий договір ССО. Після ратифікації договору і набуття ним чинності він протягом семи років значною мірою обмежить кількість стратегічних озброєнь.
Цей захід став частиною робочої програми 2011 року Робочої групи ядерних експертів РНР з оборони, стратегії і реформи (DTSR). Він допоміг покращити взаємне розуміння і гласність, надавши учасникам можливість обмінятися думками і глибше розібратися в ролі ядерних сил в національних доктринах і стратегіях ядерних держав, а також в Стратегічній концепції НАТО. Він також став форумом для обговорення нових ризиків і загроз, зміни вимог безпеки і відповідних наслідків для безпеки НАТО і Росії.
Пан Фредеріксон відкрив семінар разом з начальником Школи НАТО полковником Марком Бейнсом і полковником Андрієм Євгенійовичем Стерліним, заступником директора головного оперативного департаменту Генерального штабу Російських збройних сил, який представляв російську делегацію.
Провідні фахівці виступили з презентаціями на ядерну тематику. Професор Малколм Чалмерс, науковий директор і директор з питань британської оборонної політики Загальновійськового інституту, окреслив стратегічний контекст ядерної стратегії і доктрини. Заступник помічника секретаря з ядерної і стратегічної політики США Марсі Берман Райс повідомила про досягнення і наступні кроки в сфері контролю над озброєннями. Високопоставлені представники кожної з чотирьох ядерних держав зробили презентації ядерних доктрин і стратегій своїх країн.
У семінарі взяли участь майже 50 учасників із 19 країн-членів РНР. Серед них були високопоставлені співробітники і експерти, що займаються питаннями ядерної політики в міністерствах оборони і закордонних справ, а також представники національних делегацій в НАТО, військового керівництва НАТО і Міжнародного секретаріату.
Усі учасники погодилися з тим, що такі семінари, які сприяють діалогу між колегами з питань ядерних озброєнь, повинні відбуватися на регулярній основі. Для наступних семінарів було визначено ряд можливих тем для обговорення.
Це був третій семінар, присвячений ядерним доктринам і стратегії – перший проводився у Гарміші, Німеччина, в 2005 році, а другий – в Осло, Норвегія, в 2009 році.
Інші семінари були зосереджені на уроках, засвоєних внаслідок інцидентів і аварій з ядерною зброєю і потенційним реагуванням на виявлення саморобних ядерних або радіологічних пристроїв. Експерти також розробили глосарій термінів і дефініцій в ядерній сфері.
Серія з чотирьох польових навчань з реагування на аварії з ядерною зброєю, організованих чотирма ядерними державами-членами РНР з 2004 до 2007 року, допомогла поліпшити гласність, досягти спільного розуміння процедур реагування на аварії з ядерною зброєю. Такі навчання допомагають бути впевненими в тому, що держави, які мають ядерну зброю, повністю здатні ефективно відреагувати на будь-яку надзвичайну ситуацію з ядерною зброєю.