Admiral  Dragan Samardžić

Military Representative – Montenegro
2020

  • Last updated: 20 May. 2020 14:53
Dragan Samardžić

Date and the place of birth:
14 May 1963, Kotor, Montenegro.

Marital status:
Married, two children.

Education:

  • Military High School
  • Naval Military Academy
  • Staff Officers School
  • National Defense School

Working experience:

  • Commander of the Artillery Missile Section on Missile Gun Boat in 18th Navy Brigade of Missile Boats and Missile Gun Boats (27 July 1985)
  • Deputy Commander of the Missile Gun Boats in 18th Navy Brigade of Missile Boats and Missile Gun Boats – (01 March 1988)
  • Commander of the Missile Gun Boats in 18th Navy Brigade of Missile Boats and Missile Gun Boats (22 January 1991)  
  • Deputy Commander of the Missile Gun Boats Division in Navy Brigade of Missile Boats and Missile Gun Boats (24 August 1992)
  • Head of Operational department in 18th Navy Brigade of Missile Boats and Missile Gun Boats – (08 August 1995)
  • Commander of the Missile Gun Boats Division in 18th Navy Brigade of Missile Boats and Missile Gun Boats – (20 May 1997)
  • Missile Gun Boats Squadron Commander in the 18th flotilla of the Missile Ships (13 April 1998)
  • Chief of Staff (Deputy Commander) in the 18th flotilla of the Missile Ships (22 February 1999)
  • Commander of the 18th flotilla of the Missile Ships – (01 September 2001)
  • Deputy Head of the Military Cabinet in Supreme Defense Council (25 August 2003)
  • Chief of Staff of the Navy HQ (17 November 2003)
  • Commander in Chief of the Navy (15 March 2005)
  • Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of Montenegro(24 July 2006)
  • Minister’s Assistant for Material Resources(01 October 2007)
  • Acting Chief of the General Staff of the Armed Forces of Montenegro(11 February 2008)
  • Chief of the General Staff of the Armed Forces of Montenegro (08 December 2008)
  • Montenegro’s Military Representative to the OSCE, UN and other IOs in Vienna and Defense attaché in the Republic of Austria on residential basis, as well as defence attaché in Hungary, the Republic of Slovakia and Czech Republic on non-residential basis – (February 2017)
  • Montenegro’s Military Representative to NATO and EU, by the Decision of National Defence Council dating from 20th of March 2020.

Promotions:

  • Ensign (internship), regularly, 27 July 1985
  • Ensign, regularly, 27 July 1986
  • Lieutenant Junior Grade, regularly, 27 July 1989
  • Lieutenant, extra-ordinarily, 16 March 1992
  • Lieutenant Commander, regularly, 16 March 1996
  • Commander, extra-ordinarily, 31 December 1998
  • Captain (N), extra-ordinarily, 31 December 2001
  • Rear Admiral, extra-ordinarily, 31 December 2004
  • Vice Admiral, extra-ordinarily, 09 June 2006 
  • Admiral, regularly, 01 March 2014

Decorations:

  • Meritorious Military Service Medal
  • 1st Degree Meritorius Military Medal in the Area of Defense and Security
  • 2nd Degree Chivalry Sword Decoration
  • Cavaliere dell ordine al merito della Repubblica Italiana, 2006