Lieutenant General Vasko Gjurchinovski

Chief of Defence – North Macedonia
2020

  • Last updated: 02 Jun. 2021 16:34
vasko gjurchinovski

Date and place of birth:
11.06.1970 in Tetovo.

Military education and courses:

  • Land Forces Military High School – Sarajevo, B&H, 1984-1988;
  • Land Forces Military Academy, infantry (Belgrade and Sarajevo) 1988-1991;
  • Postgraduate studies (CJSC United States of America, Kansas) 2001-2002;
  • High Defence Studies (Armed Forces of Republic of Italy) 2012-2013;
  • Many special operations courses in-country and abroad;
  • United Nations Peace keeping operations courses in-country and abroad;
  • Public Relations courses for battalion and brigade staff officer;
  • Combined Joint Task Force and Military Terminology Course;
  • Basic and Advanced English and Italian courses;

Military career:

  • Counter-terrorist platoon commander, Military Police, Skopje, 1992-1994;
  • Counter-terrorist company, deputy commander, 1994;
  • Counter-terrorist company commander, 1995-1998;
  • Special Forces Battalion Deputy Commander, 1998-2000;
  • Head of S-3 at the Special Forces Command, 2002-2003;
  • Reconnaissance Battalion Commander, 2003;
  • Head of S-5 at the SO Regiment, 2004;
  • Participated in many Special Forces and Land Forces exercises in-country and abroad;
  • 1st Battalion Commander, Tetovo, 2MIBr, 2004-2007;
  • Head of Training and Exercise Section at G-3, JOC, Kumanovo, 2007-2010;
  • Participated in United Nations Mission in Lebanon, UNIFIL 2008-2009.
  • 3 Infantry Brigade Commander, JOC, Kumanovo, 2010-2011;
  • Adjutant of the Supreme Commander of Armed Forces, March 2011-2013;
  • SO Regiment Commander, 2013-2015;
  • Joint Operations Command Commander, August 2015 – December 2016;
  • Military Representative of the Permanent Mission to NATO and EU, Brussels, December 2016 – August 2018;
  • Chief of General Staff 18.08.2018.

Promotions:

  • Second Lieutenant 1991-1992;
  • Lieutenant 1992-1995;
  • Captain 1995-1998;
  • Captain 1st Class 1998 – 2003;
  • Major 2003-2007;
  • Lieutenant Colonel 2007-2010;
  • Colonel 2010-2013;
  • Brigadier General 30.12.2013;
  • Major General 30.12.2015;
  • Lieutenant General 25.02.2019.

Foreign languages:

  • English;
  • Italian.