Deputy Commander of Operations

Lieutenant General J. F. Deverell OBE

Deverell OBE.jpg (47247 bytes)

Lieutenant General Jack Deverell was born in April 1945 in Birmingham. He was educated at King Edward’s School, Bath and entered the Royal Military Academy Sandhurst in January 1964. He was commissioned into the Somerset and Cornwall Light Infantry in December 1965.

As a junior officer he served in Aden, Norway, Northern Ireland and the School of Infantry, Warminster. After further tours in Germany, Northern Ireland and Belize, he was posted to Division II of the Army Staff Course in October 1975. He attended the Royal Naval Staff College at Greenwich between January and August 1977.

From the Royal Naval Staff College he was posted as Brigade Major of the 3 Infantry Brigade in Northern Ireland. After commanding a Company of the 1 Battalion The Light Infantry he was posted to the Royal Military Academy Sandhurst as a Company commander and then commanded 3 Battalion The Light Infantry from 1984 to 1986 in Tidworth and Omagh, Co Tyrone. In December 1986, he was appointed Directing Staff (Infantry 2) at the Royal Military College of Science and attended the first Higher Command and Staff Course from January to March 1998 at the Staff College, Camberley.

In April 1988 he assumed the appointment of Military Director Studies Weapons and Vehicles Division, Royal Military College of Science. Between December 1988 and December 1990, he commanded 1 Infantry Brigade/United Kingdom Mobile Force.

During 1991 he attended the National Defence College in New Delhi, India after which he became the Director of Army Recruiting and on promotion to Major General assumed the appointment of Director Army Manning and Recruiting on April 16 1993. In July 1995 he assumed the appointment of Commandant of the Royal Military Academy Sandhurst. He also became Colonel of the Light Infantry in October 1996. He took up the appointment of Deputy Commander in Chief/Inspector General Territorial Army as a Lieutenant General on October 27, 1997. He assumed the appointment of Deputy Commander Operations (DCOMOPS) of the NATO SFOR in Bosnia and Hercegovina in September 1998.

Lieutenant General Deverell is a keen cricketer and once played Rugby! His other interests are golf, tennis and horses.

Lieutenant General Deverell is married to Jane and they have a daughter and a son.


Above: Lieutenant General Jack Deverell photographed at the Coalition Press Information Centre, Sarajevo during a press event to mark the official hand over of de-mining equipment to the Entity Armed Forces.
Photo: Caporal Chef. Jacques Sohet, CPIC, Sarajevo.

Previous Deputy Commanders of Operation

[Back]