Header
Updated: 20-Aug-2010 Biographies

June 2007

Director, International Military Staff

Lieutenant General P.J.M. Godderij, RNLAF

2007 - 2010

 

Lieutenant General P.J.M. (Jo) Godderij was born in Brunssum, Netherlands, on 4 April 1950. He entered military service in 1969 and from 1970 to 1974 he attended the Royal Military Academy, the final year of which was spent in pilot training in Canada.

After the pilot training and the following conversion period for the NF-5, with 313 Squadron at Twenthe Air Base, he was posted with 316 Squadron at Gilze-Rijen Air Base in 1976. At Gilze-Rijen, he held several posts at Squadron and Wing level, and spent a year detached to 313 Squadron, as an instructor.

From 1983 to 1985, he attended the Advanced Staff Course, which he concluded with a one-year assignment with the Royal Netherlands Air Force (RNLAF) Directorate of Materiel in The Hague. In 1986 he became Commander of 315 Squadron at Twenthe Air Base.

Promotion to temporary lieutenant colonel followed In July 1989, with a posting at the Ministry of Defence, with the Plans Division of the Defence Staff. In 1990, he was transferred to the Air Staff, as Head of the Operations and Training Section of the Directorate of Operations. On 1 May 1991, he was promoted to colonel and he was Chief of the Air Operations Branch until April 1994.

Since 1990 he has been involved, at staff level, with the preparations for and conduct of all peace operations the Royal Netherlands Air Force has carried out.

Following his staff-level assignments, on 7 April 1994 Colonel Godderij was appointed Commander of Twenthe Air Base.  In this period he was also posted to the Headquarters of 5ATAF (Vicenza, Italy) as RNLAF representative, in view of the deployment of 315 Squadron from Twenthe Air Base as part of Operation Deny Flight.

On 3 August 1995, he was promoted to air commodore and returned to the Air Staff for a post as Assistant Chief of Staff, Integrated Plans and Policy. On 21 February 1997, he was promoted to major general and became Deputy Commander ICAOC 2 Kalkar.

On 2 August 1999, Major General Godderij became Deputy Commander-in-Chief of the Royal Netherlands Air Force. In late March 2001 he was appointed Vice Chief of the Defence staff, with concurrent promotion to lieutenant general.

At 24 September 2004, he became the Permanent Military Representative to the Military Committees of NATO and the EU in Brussels. This appointment lasted until mid-June 2007. On 22 June 2007 Lieutenant General Godderij took up the position of Director International Military Staff of NATO HQ Brussels.

Lieutenant General Godderij has logged over 3,000 flying hours, most of which on fighter aircraft. He has flown over 700 hours on the F-16 Fighting Falcon.

He is married to Conny Godderij-Gommans and they have two daughters, Chantal and Monique, and a son, Dennis who are all either married or living together. The newest pride of the family is the grandson Jordi.

Go to Homepage Go to Index