NATO Permanent Representative of Slovenia

Dr. Bozo Cerar

2006 -

Name and surname: 

Dr Božo Cerar

Date and place of birth:

16 October 1949, Ljubljana

Position: 

Permanent Representative of the Republic of Slovenia on the North Atlantic Council

Education

1997 PhD in International Law, University of Ljubljana
1993 Masters degree in Diplomatic Studies, Westminster University, London
1973 Graduated from the Faculty of Law, University of Ljubljana

Professional career

2004-2006 State Secretary (Deputy Minister) at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia
2004 Embassy of the Republic of Slovenia in Warsaw, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovenia to Poland
2002-2003 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia,
Ambassador-State Undersecretary and Head of Department for NATO
2001 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia, Ambassador-State Undersecretary and Head of Department for Multilateral relations
1997-2001 Embassy of the Republic of Slovenia in Ottawa, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovenia to Canada
1996-1997 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia, State Undersecretary and Head of the Office of the Minister of Foreign Affairs
1992-1996 Embassy of the Republic of Slovenia in London, Chargé d'Affaires a.i. and Minister Plenipotentiary
1991-1992 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia, Head of Department for Europe and North America
1991 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia, Coordinator (appointed by the Government of the Republic of Slovenia) of activities concerning the presence of EU observers who monitored the ceasefire between the Slovenian Territorial Defence and the Yugoslav Army
1990 Federal Secretariat of Foreign Affairs of the SFRY, Head of Department for Western Europe
1985-1989 Embassy of the SFRY in Athens, 1st Secretary
1981-1984 Slovenian Trade Unions' Committee for International Cooperation, Secretary
1977-1981 Consulate General of the SFRY in Sydney, Vice-Consul
1974 Federal Secretariat of Foreign Affairs of the SFRY in Belgrade, trainee

Languages

  English
  Russian
  Croatian
  Polish
  Greek
  French

Married, with three children (two from the first marriage).

Selected bibliography

Articles

Yugoslav Diplomacy and the Slovenian Language, Delo (Sobotna priloga), 14 July 1990.

European Union (Peace) Monitors in Slovenia, Information from Slovenia, No. 72, 12 August 1991.

State Succession after Former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, Revue générale de Droit, Université d`Ottawa, pp. 565-568, Décembre 1997.

On the Anniversary of the Westfalian Peace, Delo (Sobotna priloga), Ljubljana, 13 June 1998.

The Use of Soft Power in International Relations, Dnevnik (Zelena pika), 4 July 1998.

Does the Hague Tribunal Prejudice the Continuity of the SFRY, Razgledi No. 19/1122, Ljubljana, 14 October 1998.

Magna carta of Human Rights - The Meaning of the Universal Declaration of Human Rights for the International Law, in Particular the International Law of Human Rights, Pravnik No. 11-12/1998, pp. 681-684, Ljubljana 1998.

International Law and the Use of Force in International Relations, Pravnik No. 1-3/1999, pp. 118-121, Ljubljana 1999.

Diplomacy Today, the Role of the Ambassador and the Diplomatic Missions and Consular Posts, Nova revija, No. 204-205, pp. 28-37, Ljubljana, April-May 1999.

Diplomacy behind the Scenes, Delo, from 24 December 1999 to 11 January 2000.

Security in International Relations, Večer, 29 January 2000.

International Humanitarian Law and the New Millennium, Nova revija- supplement Ampak, No. 216/217, pp. 44-51, Ljubljana, April-May 2000.

Struggle for the Succession to the SFRY (Reaching an Indirect Decision on the Continuity of the FRY- within the International Court of Justice in the Hague?), Pravna praksa, No. 21-22/2000, pp. 44-46, Ljubljana, 27 July 2000.

Alternatives to NATO Membership?, Delo, 4 May 2002.

NATO- Yesterday, Today, Tomorrow, Slovenska vojska, October 2002.

Legal Aspects of Slovenia's Integration into NATO, Pravnik, No. 11-12, 2002.

Future of the Slovenian Diplomatic Network, Ampak, No. 10, October 2004.

Diplomacy of Transformation, Ampak, No. 7, July 2006

Books

Diplomacija za kulisami (Dnevniški zapisi Slovenca v jugoslovanski diplomaciji od avgusta 1990 do avgusta 1991) (Diplomacy behind the Scenes (Memoires of a Slovenian Working in the Yugoslav Diplomacy from August 1990 until August 1991)), self-published, Piran, 2000.

Diplomatska zaščita (Diplomatic Protection), self-published, Piran 2001.