Header
Updated: 11-Jan-2007 Who is who at NATO?

 

 

NATO Permanent Representative of Latvia

Imants Viesturs Liegis

2003 - 2004

Date of birth: 30th April 1955
Place of birth: England
Family status: Married to Ingrida Vija Liege (née Balodis)
Two daughters
Education: Secondary education at Grammar School in England;
Graduated from University of Newcastle Upon Tyne with degree in law (LLB) in 1976.
Employment:  
1979 - 1991 Trained and worked as a solicitor of the Supreme Court of England and Wales
1989 -1991 European representative (part-time) of the Baltic World Council
January - August 1992 Ministry of Foreign Affairs of Republic of Latvia (MFA), Riga, Desk officer for European Community and Council of Europe
September 1992 - September 1993 Embassy of Latvia, London, as Counsellor from February 1993
September - December 1993 MFA, Riga, Under Secretary of State for International
Organisation and Foreign Trade
January 1994 - January 1997 Embassy of Latvia, Stockholm, Deputy Head of Mission and Counsellor and Chargé d'Affaires a.i. from January - August 1996
January - April 1997 Consultations at MFA, Riga
April 1997 Ambassador to Belgium, the Netherlands and Luxembourg, and envoy to NATO and WEU
December 1999 Duties as Ambassador to Benelux countries terminated.
Continuation as Head of Mission to NATO and WEU

Go to Homepage