Header
Updated: 27 October 1999 Who is who at NATO?


NATO Permanent Representative of Germany

Ambassador Baron Dr. Hermann von Richthofen, GCVO

1993 - 1998

Born, 20 November 1933 in Breslau

Married, three children


Career :

1955-58
Studied law at the Universities in Heidelberg, Munich and Bonn
1958
First law degree
1963
Second law degree
1963
Dr. Jur. (PhD Law)
1965-66
Federal Foreign Office Desk Officer in Legal Directorate-General
1966-68
Embassy Saigon Desk Officer for Humanitarian Aid
1968-70
Embassy Jakarta Labour Attach and Desk Officer in Legal and Consular Section and Political Section
1970-74
Federal Foreign Office Desk Officer in Legal Directorate-General; from 1974 Deputy Head of Section for International Law
1975-78
Federal Chancellery Head of Section in Political Department of the Permanent Mission of the Federal Republic of Germany in Berlin (East)
1978-80
Federal Foreign Office Head of Department in Political Directorate-General
1980-86
Federal Chancellery Head of Working Unit "Deutschland-Politik"
Sept.-Oct. 1986
Federal Foreign Office Deputy Under Secretary, Director-General for Legal Affairs and Special Adviser on International Law
Oct. 1986-Nov. 1988
Federal Foreign Office Deputy Under Secretary (Political Director)
Dec. 1988-May 1993
Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Court of St. James's

Go to Homepage Go to Index