Permanent Representative of Bulgaria

Lubomir Ivanov

2004 -

Education:

  • 1975 - Sofia English Language School
  • 1983 - Master of Science, Moscow State University for International Relations

Additional qualifications and courses:

1991 - Clingendael Institute for Inrenational relations, the Hague;
1995 - NATO College, Rome;
1999 - Senior Executive Course, George Marshall Centre
2001 - European Training Course, Geneva Centre for Security Policy

Professional career:

1983 -1986 - Attache, Asian Department, MFA
1986 -1990 - Third Secretary in the Embassy of Bulgaria in Beijing
1990-1992 - Third and Second Secretary, Asian Department, MFA
1992-1993 - Foreign Policy Advisor to the Deputy Minister of Defence for Defence Economic Issues
1993-1995 - First Secretary and Counsellor, International Organizations Department, MFA
1995-1998 - Deputy to the Ambassador to Belgium and Luxembourg and Deputy Head of the Mission to NATO and the WEU, Brussels
December 1998 - July 2001 - Deputy Director of the NATO, WEU and Security Issues Directorate (since 2000 - International Security Directorate) and Head of NATO and Euroatlantic Co-operation Department, MFA
2001 – July 2002 - Director, International Security Directorate, MFA
July 2002 – May 2004 - Deputy Minister of Foreign Affairs
Since 1 June 2004 – Ambassador, Permanent Representative on the North Atlantic Council

Language proficiency:

English, Chinese, Russian

Born in Sofia, 21 October, 1956. Married, with one child.