Header
Mise à jour: 8 September 2000 Qui est qui à l'OTAN?
Eng./Fr.

Nov. 1998


Military Representative of Canada

Lieutenant-General Paul Addy, CMM, CD

1995 - 1998


Lieutenant-General Paul George Addy was born in Victoria, on April 30, 1943. While attending the University of Ottawa High School, he joined the Militia in September of 1957 serving with the Regiment de Hull (RCAC) until August 1959. In September of that year, he transferred to the Canadian Army (Regular) at the Collge militaire royal de Saint-Jean, Quebec, and graduated from the Royal Military College of Canada in 1964 with a Bachelor of Engineering Physics.

From January 1965 until January 1966 he served in Rafah, Egypt, first as a reconnaissance troop leader, then as the Assistant Squadron Operations Officer with A Squadron 8th Canadian Hussars (Princess Louise's) which was part of the United Nations Emergency Force in Egypt. On return to Canada he served as the Assistant Adjudant with his regiment in Petawawa, Ontario, until December 1966.

Posted to National Defence Headquarters (NDHQ) in Ottawa, he worked as a current intelligence briefer and was promoted Captain in April 1967. In January 1968 he was posted for a two year exchange tour of duty with the French Army where he served with the 503e Rgiment de chars de combat (AMX-30), the 12e Rgiment de chasseurs (EBR), and the 16e Rgiment de dragons (AMX-13) and attended l'Ecole d'tat-major.

On return to Canada, he was posted as a liaison officer at 5e Groupement de combat Headquarters in Valcartier, Quebec, until his promotion to the rank of Major in July 1970. He then attended the Canadian Land Forces Command and Staff College in Kingston, Ontario, until the summer of 1971. Posted to the 12e Rgiment blind du Canada (12e RBC), he commanded B Squadron until August 1972. Following this, he was appointed Deputy Commanding Officer until March 1974. From April 1974 to August 1976 he served as an executive assistant, first to the Deputy Commander then to the Commander of Mobile Command, at the command headquarters in Saint-Hubert, Quebec. He was promoted Lieutenant-Colonel on April 1, 1975.

In September 1976 he was appointed as the Senior Staff Officer of Personnel Management at the same headquarters until assuming command of the 12e RBC in Cyprus. On return to Canada on October 7, 1977, he served with his regiment in garnison at Canadian Forces Base Valcartier. Following his change of command in the summer of 1979, he was posted as the Senior Staff Officer of Operations for the 5e Groupe-brigade du Canada. Promoted Colonel on June 23, 1980, he was transferred to Mobile Command Headquarters where he became the Deputy Chief of Staff of Personnel.

On August 15, 1983, he was posted to the National Defence College as a student.

Promoted Brigadier-General on graduation, he was posted to Mobile Command Headquarters where he was appointed chief of staff for operations on July 3, 1984. He assumed the position of commander, 5e Groupe-brigade du Canada at Valcartier, on May 9, 1987. In 1989, he was promoted Major-General and appointed deputy commander, Mobile Command, Saint-Hubert, Quebec. In June 1990, he was appointed Chief Personnel Services at NDHQ and in June 1991 he was appointed Chief Land Doctrine and Operations. Following his appointment, as Deputy Chief of the Defence Staff for Intelligence, Security, and Operations at NDHQ in 1992, he was promoted Lieutenant-General and became Assistant Deputy Minister (Personnel) at NDHQ on February 1, 1993.

On August 23, 1995, he assumed the position of Canadian Military Representative to the NATO Military Committee in Permanent Session, in Brussels, Belgium.

Lieutenant-General Addy is married to the former Roberte F. Couture of Lac Megantic, Quebec. They have two sons, Troy and Jonathan.


 [ Go to Index ]  [ Go to Homepage ]