Header
Updated: 05-Sep-2001 Who is who at NATO?

Eng./Fr.

NATO Deputy Secretary General

 [ Sergio Balanzino ]

Sergio Balanzino

1994 - 2001


Ambassador Sergio Silvio BALANZINO was born on 20th June 1934 in Bologna. He graduated in Law at the University of Rome in 1958 and entered the Italian Foreign Service the following year where he served in the Directorate for Economic Affairs and the Press and Information Service.

Among his foreign assignments, from 1963 to 1966, he served at the OECD in Paris (as Secretary to the Permanent Italian Mission) as well as in Neuchatel (as Vice Consul), Zurich (as Deputy Consul General) and Nairobi (as Counselor).

After having served at the Ministry of Foreign Affairs in Rome as Head of the Bureau of the Technical Co-operation Service for Developing countries, he became First Counselor in Athens from 1975 to 1978 and then in Ottawa from 1978 to 1980, where he was appointed Minister Counselor until 1982. Both in Athens and Ottawa he was in charge of the NATO Special Secretariat and NATO Affairs.

Back at the Foreign Ministry in Rome in 1982, he served in the Department for Development and Co-operation.

He was promoted Minister Plenipotentiary 1st Class in November 1986.

He was appointed Deputy Director of the Cultural Relations Directorate at the Foreign Ministry in December 1986 and became Director General of that Department in June 1988.

Mr. Balanzino was Italy's Ambassador to Canada from May 1990 to January 1994.

He took up office as Deputy Secretary General of NATO on 1st February 1994.

He was appointed Ambassador in December 1995.

Ambassador Balanzino is married to Emanuella Bettoja and has one son.

Go to Homepage Go to Index