Header
Updated: 5 May 2000 Who is who at NATO?
 



Supreme Allied Commander Europe

 [ Picture of Gen. Clark ]

General Wesley K. Clark, US Army

(1997-2000 )


General Wesley K. Clark became the Supreme Allied Commander Europe on 11 July 1997. He is also the Commander-in-Chief, United States European Command.

General Clark's last assignment was as Commander-in-Chief, United States Southern Command, Panama, from June 1996 to July 1997, where he commanded all U.S. forces and was responsible for the direction of most U.S. military activities and interests in Latin America and the Caribbean. His previous assignment was as the Director, Strategic Plans and Policy, J5, the Joint Staff (April 1994-June 1996) where he was the staff officer responsible for world-wide politico-military affairs and U.S. military strategic planning. He also led the military negotiations for the Bosnian Peace Accords at Dayton.

General Clark is an Armor Officer who has commanded at every level from Company to Division. As the Commander 1st Cavalry Division, Fort Hood, Texas (August 1992-April 1994), he transitioned the Division into a rapidly deployable force and conducted three emergency deployments to Kuwait. During the Cold War, he commanded the 3rd Brigade, 4th Infantry Division (April 1986-March 1988), and the 1st Battalion, 77th Armor, 4th Infantry Division (February 1980-June 1982) at Fort Carson, Colorado. General Clark has also commanded three companies, to include a mechanized infantry company in combat in Vietnam.

General Clark spent 5 years training leaders and soldiers at the National Training Center (NTC), Fort Irwin, California, and with the Battle Command Training Program (BCTP). As the Commander of National Training Center (October 1989-October 1991), General Clark helped train many of the forces that subsequently saw combat operations in Desert Storm. During this time period, he developed new training methodologies for Division and Corps level training, helping to train 13 Divisions, and he conducted the first ever Corps level BCTP training exercise. In his first assignment at the National Training Center, as Commander Operations Group (August 1984-January 1986), he revised the overall training program by improving scenarios, enhancing After Action Reports, and developing the first Brigade-level training exercise and the first heavy-light rotations.

In addition to his work on the Joint Staff, his other major staff assignments have included service as Deputy Chief of Staff for Concepts, Doctrine and Developments, US Army Training and Doctrine Command, Fort Monroe, Virginia (October 1991-August 1992), Chief of the Army's Study Group, Office of the Chief of Staff of the Army, Washington, DC (October 1983-July 1984); Chief, Plans Integration Division, Office of the Deputy Chief of Staff for Operations and Plans, United States Army, Washington, DC (July 1983-September 1983).

General Clark is a 1966 graduate of the United States Military Academy at West Point, New York, where he graduated first in his class. He holds a master's degree in Philosophy, Politics and Economics from Oxford University where he studied as a Rhodes Scholar (August 1966-August 1968). He is a graduate of the National War College, Command and General Staff College, Armor Officer Advanced and Basic Courses, and Ranger and Airborne schools. General Clark was a White House Fellow in 1975-1976 and served as a Special Assistant to the Director of the Office of Management and Budget. He has also served as an instructor and later Assistant Professor of Social Science at the United States Military Academy.

Among his military decorations are the Defense Distinguished Service Medal (three awards), Distinguished Service Medal, Silver Star, Legion of Merit (four awards), Bronze Star Medal (two awards), Purple Heart, Meritorious Service Medal (two awards), and the Army Commendation Medal (two awards).

General Clark was born on 23 December 1944 and grew up in Little Rock, Arkansas. He is married to the former Gertrude Kingston of Brooklyn, New York. He and his wife have one son, Wesley, who lives in California.

(As of 18 August 1997)


 [ Back to Index ]  [ Go to Homepage ]