Vegard Ellefsen, Permanent Representative of Norway

Permanent Representative

  • Last updated: 15 Sep. 2010 10:41

Ambassador, Permanent Representative of Norway to the North Atlantic Council, August 2010.
Political director, Ministry of Foreign Affairs, April 2008 - August 2010.
2004-2008 Director General, Regional Department for Africa, Asia, Latin America and the Middle East, Ministry of Foreign Affairs.
2002-2004 Special Envoy to the Sudan Peace Talks, Ministry of Foreign Affairs.
1997-2002 Deputy Permanent Representative of Norway to NATO.
1992-1997 Deputy Director General, Chief of Staff, Foreign Minister's Secretariat.

Also postings to the Norwegian Embassy in Ottawa and the Norwegian Mission to the United Nations in New York.

Master Political Science, University of Oslo.

Married, two children.

Born 2 November 1950.