General Mirko Šundov

Chief of Defence – Croatia
2016

  • Last updated: 31 May. 2016 14:24
sundov.jpg

Born:

  • 15 January 1962 in Bračević, Municipality of Muć, Split-Dalmatia County, Croatia

Education:

  • Doctor of Science (D.Sc), Scientific field of Geosciences, Scientific branch of Physical Geography, Faculty of Science of Zagreb University, 2007
  • National War College „Ban Josip Jelačić“, Zagreb, 2001
  • Master of Science, Scientific field of Geosciences, Scientific branch of Physical Geography, Faculty of Science of Zagreb University, 1999
  • Faculty of Political Science-studies of Defense, University of Sarajevo,
    Bosnia and  Hercegovina, 1986

Courses and Seminars:

  • Generals, Flag Officers and Ambassadors Course, NATO Defence College, 2015
  • Course for High Officals in the UN mission, Helsinki, Finland, 2010
  • High Officials Course, Centre for Security Studies „George C. Marshall“, Germany, 1998 and 2006

Assignments:

  • Chief of Defence, March 1, 2016 -
  • Inspector General of Defence, Nov 1, 2014 – Feb 29, 2016
  • Croatian Military Representative to NATO and the EU, Dec 1, 2011 – Oct 30, 2014
  • Commandant, Croatian Defence Academy „Petar Zrinski“, 2007-2011
    (at the same time Leading Lecturer on module "Military Strategy and Operations",
    at the War College "Ban Josip Jelačić")
  • Commandant, Joint Education and Training Command „Petar Zrinski“, 2003-2007
  • Commandant, War College „Ban Josip Jelačić“, 2003
  • Commandant, Training Command, 2001-2003
  • Commander, Area Command Knin, 1998-2000
  • Deputy Commander of the Area Command Ston, 1996-1998
  • Director, Education Directorate, CAF GS, 1995-1996
  • Deputy Commander, Area Command Split, 1995
  • Chief of Staff of the Area Command Split, 1993-1995
  • Commander, 4th Brigade of the National Guard, 1992-1993
  • Assistant Chief of Staff for the operation 4th Brigade of the National Guard,
    1991-1992
  • Special Advisor, Territorial Defence HQs, Split, 1986-1991

Promotions:

  • General, 2016
  • Lieutenant General, 2013
  • Major General, 2004
  • Brigadier General, 2000
  • Staff Colonel, 1995
  • Colonel, 1992
  • Lieutenant Colonel (awarded) 1992
  • Lieutenant (Reserve Forces), 1987

Decorations, Awards, Commendations:

  • Order of Duke Branimir with Neck Ribbon
  • Order of Nikola Šubić Zrinski
  • Order of Vice-Roy Josip Jelačić
  • Order of the Croatian Trefoil
  • Order of the Croatian Interlace/Braid
  • Homeland War Commemorative Decoration 1991-1992
  • Homeland Gratitude Commemorative Decoration
    for 5, 10 and 15 years of service
  • Medal for Participation in Operation Storm
  • Watch, Chief of Defence of the Republic of Croatia, February 2016
  • Pistol, Minister of Defence of the Republic of Croatia, 1999
  • Pistol, Commander of the 4th Brigade of the National Guard, 1992
  • Commendation, Minister of Defence of the Republic of Croatia, 2013
  • Commendation, President of the Republic of Croatia and Supreme Commander, 1992 and 1993

Foreign languages:

  • English, fluent
  • Italian, basic

Interests and Hobbies:

  • writing, reading, history, scientific research,  mountain-climbing, dance,
    riding a bicycle

Marital status and children:

  • spouse Marijana
  • son Tomislav and daughter Ivana