Lieutenant General Hans-Lothar Domröse, Military Representative of Germany to NATO

Military Representative

  • Last updated: 02 Nov. 2011 13:05

Surname: Domröse
First name: Hans-Lothar
Rank: Lieutenant General
Date of birth: 28 December 1952
Place of birth: Hanover, Germany
Marital status: married, 2 grown-up sons

Military career: 

From 10/2011

German Military Representative MC/NATO and EU

Brussels

25 Sep 2009

Commanding General, Eurocorps

Strasbourg

01/2009

Army Forces Command, preparation for new assignment

Koblenz

2008

Chief of Staff, HQ ISAF

Kabul

2006

Commander of Special Operations Division

Regensburg

2004

Deputy Chief of Armed Forces Staff, Federal Ministry of Defence

Bonn

Jan-Apr 2003

Head of the DEU team at CENTCOM

Tampa Florida

2000

Commander of 41st Mechanised Infantry Brigade

Torgelow

1998 Chief of Staff, Military District Command VII / 13th Mechanised Infantry Division Leipzig

 

In 1999: Chief of Staff, Multinational Brigade South of the 3rd operational contingent KFOR

Prizren

1995

Section Chief at NATO HQ

Shape/Mons

1993

Desk officer in the policy planning staff of the Federal Ministry of Defence

Bonn

1991

Commander of Airborne Infantry Battalion 313

Varel

1989

Personal assistant to the Head of Division II in the Federal Chancellery (Foreign and Security Policy)

Bonn

1988

Assistant Chief of Staff G 3 at Headquarters 31st Mechanised Infantry Brigade

Oldenburg

1986

Assistant Chief of Staff G 2 at Headquarters 11th Armoured Division

Oldenburg

1984

Command and general staff officer training at the Bundeswehr Command and Staff College

Hamburg

1980

Company commander, 2nd company, Mechanised Infantry Battalion 82

Lüneburg

1979

S2 officer, 1st company, Mechanised Infantry Battalion 82

Lüneburg

1977

Platoon commander, 4th company, Mechanised Infantry Battalion 82

Lüneburg

1974

Studies of Economic and Organisational Sciences at Bundeswehr University (degree in business administration)

Hamburg

1973

Start of career in the Bundeswehr, assigned to Mechanised Infantry Battalion 23

Braunschweig

Promotions:

2nd Lieutenant 01 Apr 1975
1st Lieutenant 20 Oct 1977
Captain 01 Oct 1980
Major 01 Oct 1987
Lieutenant Colonel 15 Oct 1990
Colonel 01 Oct 1995
Brigadier General 01 Apr 2003
Major General 01 Apr 2006
Lieutenant General 06 Sep 2009

Awards and decorations:

Bundeswehr Cross of Honour in Bronze 24 Aug 1988
Bundeswehr Cross of Honour in Gold 18 Nov 1993
Operation SFOR Bronze Medal 25 Apr 1998
Operation KFOR Bronze Medal 25 Feb 2000
Operation “Flood Relief” Medal 15 Jul 2002
Meritorious Service Medal of FRA Army 23 May 2008
Meritorious Service Medal of ROU General Staff 17 Oct 2008
Operation ISAF Silver Medal 03 Jan 2009
Commandeur de la Légion d’Honneur (Commander of the Legion of Honour) 22 Nov 2010